Om os

Hold- og stillingsopslag


Arbejd uafhængigt.

Fysikere, begivenhedseksperter, journalister og produktdesignere samarbejder med os sammen med økonomer for at udvikle individuelle løsninger til dine problemer. En positiv arbejdsatmosfære er nøglen til kreativitet og engagement - så vi kan opnå de bedste resultater for vores kunder. Derudover træner vi regelmæssigt i forskellige områder for at fremme den næste generation.

YouTube

Ved at downloade videoen accepterer du YouTube's privatlivspolitik.
finde ud af mere

Indlæs video

Hold

Hala Aissaoui

Socialvidenskabelig Konsulent for innovation og digital transformation h.aissaoui@matrix-gmbh.de

Mohamed Ayoub Aissaoui

Socialvidenskabelig Konsulent for innovation og digital transformation a.aissaoui@matrix-gmbh.de

Florian Baar

redaktør
Moving Image & Social Media | Teater-, film- og tv-studier MA
0211 - 75707 - 53
baar@matrix-gmbh.de

Dr. Klaus Bömken

Seniorkonsulent | Projektledelse zdi.NRW |
Uddannet fysiker
0211 - 75707 - 28
boemken@matrix-gmbh.de

Jessica Büntig

Konsulent | Media Management & Economics MA
0211 - 75707 - 21
buentig@matrix-gmbh.de

Adriana Cabrera Galindez

Seniorkonsulent | Industriel design, mediekunst & overfladedesign MFA
0211 - 75707 - 52
cabrera@matrix-gmbh.de

Dr. Anna Czeschik

Seniorkonsulent |
Uddannet fysiker
0211 - 75707 - 41
czeschik@matrix-gmbh.de

Gordon Drabnitzke-Grüten

Rådgiver
Bevægende billede & VFX | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 15
grueten@matrix-gmbh.de

Gregor Frankenstein-von der Beeck

leder
0211 - 75707 - 33
frankenstein@matrix-gmbh.de

Farina Grimm

Projekthjælp kommunikation & samfund
0211 - 75707 - 24
grimm@matrix-gmbh.de

Christine Low

Projektassistent innovation
0211 - 75707 - 48
nied@matrix-gmbh.de

Nicole Goertz

Operationel
Ledelse og tjenester |
Salgskvinde for engros- og udenrigshandel
0211 - 75707 - 34
goertz@matrix-gmbh.de

Magdalena Hein

medlem af
Ledelse | Projektledelse zdi.NRW |
Kommunikationschef MA
0211 - 75707 - 19
hein@matrix-gmbh.de

Kerstin Helmerdig

medlem af
Ledelse | Videnskabsjournalist MA
0211 - 75707 - 31
helmerdig@matrix-gmbh.de

Marion Henkenjohann

Konsulent |
Kandidat i forretningsadministration
0211 - 75707 - 22
henkenjohann@matrix-gmbh.de

Arne Klauke

medlem af
Ledelse |
Kommunikationschef |
Crossmedia Management M.Sc.
0211 - 75707 - 42
klauke@matrix-gmbh.de

Simone Kohlhaas

Operationel
Management & Services | Forretningsadministration
B.Sc., kontorist for kontorkommunikation (IHK)
0211 - 75707 - 18
kohlhaas@matrix-gmbh.de

Thomas Kruse

Seniorkonsulent |
Dipl. I Erhvervsadministration
0211 - 75707 - 38
kruse@matrix-gmbh.de

Niels Lichtenthäler

medlem af
Ledelse |
Chef for innovation |
MBA, kandidatingeniør (FH)
0211 - 75707 - 20
lichtenthaeler@matrix-gmbh.de

Guido Lohnherr

Administrerende partner
0211 - 75707 - 32
lohnherr@matrix-gmbh.de

Lara-Madeleine Luska

Konsulent |
Erhvervsadministration BA, event kontorist (IHK)
0211 - 75707 - 37
luska@matrix-gmbh.de

Zsuzsanna Majzik

Seniorkonsulent | Social Manager MA
0211 - 75707 - 55
majzik@matrix-gmbh.de

Fabio Mancarella

Uddannelseschef |
Konsulent for sociale medier | Kfm. F. Marketing kommunikation
0211 - 75707 - 39
mancarella@matrix-gmbh.de

Pauline Marquardt

Projekthjælp
MINT-netværk zdi.NRW
0211 - 75707 - 25
marquardt@matrix-gmbh.de

Florian Müller

Trainee sælger til markedskommunikation
0211 - 75707 - 46
mueller@matrix-gmbh.de

Monique Niestroj

Konsulent | Økonom B.Sc.
0211 - 75707 - 17
niestroj@matrix-gmbh.de

Ceyda Ortabas

Projektassistent kommunikation & marketing
ortabas@matrix-gmbh.de

Viktor Paterok

Leder af it & digitalisering | Forretningsinformatik BA
0211 - 75707 - 29
paterok@matrix-gmbh.de

Karina Pereira Marques

Trainee til kontorledelse
0211 - 75707 - 47
marques@matrix-gmbh.de

Werner Pfeifenroth

Seniorkonsulent |
Skovbrugseksamen, kandidatøkonom
0211 - 75707 - 25
pfeifenroth@matrix-gmbh.de

Dr. Ralph Jürgen Peters

Innovationskonsulent
(Freelancer)
0211 - 75707 - 910
peters@matrix-gmbh.de

Aleksandrina Petrova

Projekthjælp
MINT-netværk zdi.NRW - BSO-MINT
0211 - 75707 - 47
petrova@matrix-gmbh.de

deltagelse

Ludger Reckmann

Landbrugskonsulent
(Freelancer)
0211 - 75707 - 910
reckmann@matrix-gmbh.de

Luisa Rosenow

PR-trainee cross media | Mediestudier MA
0211 - 75707 - 54
rosenow@matrix-gmbh.de

Amal Saidani

Konsulent for innovation |
Landbrugsingeniør
0211 - 75707 - 48
saidani@matrix-gmbh.de

Maurice Seuren

Lærling medie designer designer & lyd | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 56
seuren@matrix-gmbh.de

Marion Sonnenberg

Junior kreativ direktør | Projektdesigner (HWK)
0211 - 75707 - 57
sonnenberg@matrix-gmbh.de

Anne Spaan

Kundeadministration & projektassistent innovation
0211 - 75707 - 48
spaan@matrix-gmbh.de

Heinz Stockemann

Konsulent |
Økonomi B.Sc.
0211 - 75707 - 36
stoeckemann@matrix-gmbh.de

Isabell Stollenwerk

Praktikksælger til marketingkommunikation
0211 - 75707 - 45
stollenwerk@matrix-gmbh.de

Dr. Ralf-Peter Thürbach

Bestyrelsesformand
0211 - 75707 - 30
thuerbach@matrix-gmbh.de

Nadja Weber

PR-trainee crossmedia | Tysk studier, litteratur og mediepraksis MA
0211 - 75707 - 43
n.weber@matrix-gmbh.de

Stefanie Weber

Projektassistent medieproduktion | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 44
weber@matrix-gmbh.de

Cornelius Werring

Rådgiver
Innovation og landbrug | M.Res. Precision Farming (UK), B.Eng. industriteknik
0173 - 5150 - 23
werring@matrix-gmbh.de

Markus Wien

Systemadministrator |
IT-specialist (systemintegration)
0211 - 75707 - 58
wien@matrix-gmbh.de

Nevin Yilmaz-Karaca

Operations Management & Services | Kontorist for kommunikation på kontoret
0211 - 75707 - 30
yilmaz@matrix-gmbh.de

Yusuf Yilmaz

Operations Management & Services | Kontorledelse kontorist
0211 - 75707 - 23
y.yimaz@matrix-gmbh.de

Ceydas førsteindtryk ved matrixen

Med os, med os.

At arbejde med matrix er kreativt, produktivt og smidigt. Alle har altid muligheden for at bidrage og indlede nye ideer. Der er ingen hierarkier, men hjemmebagte kager gør det. Vi er forpligtet til selvbestemmelse, deltagelse og bæredygtighed - også i vores job. Vores maksimum er: Værdiskabelse gennem påskønnelse.

Vil du gerne blive en del af holdet? Her kan du finde Jobannoncer.

Bliv en del af holdet

Vi tilbyder:

  • Et team med en vision: Med vores projekter ønsker vi at hjælpe folk med at leve, lære og arbejde mere uafhængigt.
  • En medarbejderorienteret og familievenlig virksomhedskultur.
  • Flade hierarkier og korte beslutningsstier. Intern og ekstern træning.

Vi træner - hjælper med at forme fremtiden

Forme fremtiden - matrixen tackle denne udfordring sammen med sine praktikanter. Vi har brug for unge mennesker, der bringer deres fremtidsorienterede, bæredygtige og kreative ideer til os. Vores vigtigste værktøjer er: selvbestemmelse, deltagelse og deltagelse. Ud over flade hierarkier tilbyder vi frem for alt stor glæde ved forskellige spændende projekter med mange forskellige målgrupper.

Følgende erhverv trænes i øjeblikket i matrix: sælger for marketingkommunikation; Kontorledelsesansvarlige; Mediedesignere billede & lyd.

Vil du gerne blive en del af holdet? Her kan du finde Jobannoncer

Jobannoncer

INITIATIVE ANSØGERE (M / F / D)
  • Leder du efter værdiskabende projekter?
  • Er du interesseret i spændende fremtidige emner?

Så ser vi frem til din initiativansøgning.

Interesse?

Send dine komplette ansøgningsdokumenter med en mulig startdato via e-mail til:
Nevin Yilmaz-Karaca yilmaz@matrix-gmbh.de

FULL STACK-UDVIKLER TIL LAMPE (M / F / D) på fuld / deltid

Dine opgaver

  • Programmering af WordPress-hjemmesider (destinationssider og kampagnesider, virksomhedswebsted).
  • Valg, tilpasning og programmering af egnet WP-plugins, temaer og tilføjelsesprogrammer.
  • Overholdelse af sikkerhedskrav og overholdelse i hver projektfase.
  • Vedligeholdelse og tilpasning af vores WordPress-hjemmesider og Linux-serveren
  • Delegering og styring af vores servicekontrakter
  • Vejledning / kvalitetssikring af vores webprojekter

Den primære opgave for den stilling, der skal udfyldes, er udviklingen af ​​websteder til WordPress. På den ene side for vores værdiskabende projekterpå den anden side for de egne produktsider og webstedet. Som webudvikler vil du arbejde tæt sammen med projektholdene og matrixkommunikation.

Du har det med dig

  • Erhvervsuddannelse / universitetsgrad eller erhvervserfaring i it-branchen.
  • Kandidater og karriereudvekslere med relevant erhvervserfaring er meget velkomne.
  • Du nyder at implementere udfordrende indholdsprojekter baseret på WordPress, for eksempel. For at gøre dette har du den nødvendige viden om at udvikle med PHP 7.
  • Du har allerede udviklet plug-ins, add-ins og temaer og er bekendt med WordPress-kodningsstandarderne.
  • Erfaring med web frontend-udvikling er ønskelig (HTML, CSS og JavaScript).
  • Håndtering af Git-versioneret arbejde.
  • Linux-viden og vedligeholdelse af webapplikationsservere.
  • Dejligt at have: Kendskab til Docker og containere i Microsoft Azure.
  • Indholdsrelateret og personlig pålidelighed, kommunikation og organisatoriske færdigheder.
  • Kreativitet, engagement og holdånd.
  • Nyd arbejde med målgruppen for unge.

Vi bringer det med os

  • En arbejdsplads med en række forskellige opgaver, som du arbejder uafhængigt af.
  • Hjemmekontor og fleksibel arbejdstid.
  • Socialt og økonomisk relevante projekter.
  • En medarbejderorienteret og familievenlig virksomhedskultur i en ejerstyret kommunikations- og konsulentvirksomhed.

Interesse?

Send dine komplette ansøgningsdokumenter med en mulig Startdato, referencer og en forventet løn pr. e-mail til:
Viktor Paterok udvikler@matrix-gmbh.de

JUNIOR CONSULTANT (M / F / D) INNOVATION CONSULTING, FOKUS PÅ PRODUKTUDVIKLING

Den ikke-kommercielle søsterselskabsmatrix gGmbH leder efter:

Juniorkonsulent (M / F / D) i innovationsrådgivning med fokus på produktudvikling
Fuld / deltid

Her går det til ledig stilling.

KONSULENT (/ M / F / D) NETVÆRKSUDVIKLING OG DELTAGELSESPROCESSER

Opgaven

  • Med hensyn til indhold er dit fokus på udviklingen af ​​tværfaglige netværk og udviklingen af ​​socio-rumlige begreber baseret på deltagende aspekter.
  • Du skal have erhvervserfaring inden for områder som socialt arbejde, inklusion og / eller folkesundhed.
  • Som medlem af vores team arbejder du uafhængigt og ansvarligt for kunden.
  • Du supplerer vores multifaglige team og bidrager aktivt til den videre udvikling af vores rådgivningstilgange - også gennem dine egne impulser.

Vi arbejder fortroligt og kompetent med vores kunder, for eksempel på deltagende og bæredygtige netværkskoncepter (f.eks. I kommunale eller regionale sammenhænge) og støtter dem i de tilknyttede processer. Vores kundegrupper inkluderer kommuner og offentlige agenturer, andre institutionelle sponsorer såvel som kendte aktører som Aktion Mensch eV og Federal Center for Health Education (BZgA). Vores professionelle arbejdsprincipper er afledt af deltagelse og tværfagligt samarbejde som grundlag for effektive resultater. Proces og strukturel kvalitet har højeste prioritet for os. Anvendelse og videreudvikling af vores metodiske principper forventes.

Ihr Profil

  • Professionel og livserfaring, især inden for netværk, socialt arbejde og / eller (social situation-relateret) sundhedsfremme.
  • Der bør praktiseres håndtering af klienter fra velfærds-, folkesundheds- og / eller offentlig administration.
  • Du har et højt niveau af selvorganisering.
  • At arbejde i et team opfylder dig.
  • De deler vores glæde i socialt relevante projekter, der støtter mennesker i deres selvbestemte deltagelse.
  • Du nyder tværfagligt arbejde og den fælles udvikling af resultater med mange forskellige mennesker.
  • Du har stærk strategisk tænkning og et sikkert instinkt i at omgås mennesker.
  • Dine metodiske færdigheder i projektplanlægning, moderering og præsentation er meget gode i teori og praksis.
  • Du er åben for nye ideer og betragter faglig og personlig udvikling som en selvfølge.

Vi bringer det med os

  • En arbejdsplads med en række forskellige opgaver, som du arbejder uafhængigt af.
  • Hjemmekontor og fleksibel arbejdstid.
  • Socialt og økonomisk relevante projekter.
  • En medarbejderorienteret og familievenlig virksomhedskultur i en ejerstyret kommunikations- og konsulentvirksomhed.

Interesse?

Send dine komplette ansøgningsdokumenter med en mulig Startdato, referencer og en forventet løn pr. e-mail til:
Thomas Kruse: kruse@matrix-gmbh.de

Kolonne

Kolonne