Om os

Hold- og stillingsopslag


Arbejd uafhængigt.

Fysikere, begivenhedseksperter, journalister og produktdesignere samarbejder med os sammen med økonomer for at udvikle individuelle løsninger til dine problemer. En positiv arbejdsatmosfære er nøglen til kreativitet og engagement - så vi kan opnå de bedste resultater for vores kunder. Derudover træner vi regelmæssigt i forskellige områder for at fremme den næste generation.

matrix er et ejerstyret, uafhængigt servicevirksomhed med base i Schloss Elbroich i Düsseldorf og andre steder i Oelde i Westfalen, Marienmünster og Tunesien.

YouTube

Ved at downloade videoen accepterer du YouTube's privatlivspolitik.
finde ud af mere

Indlæs video

Hold

Hala Aissaoui

Socialvidenskabelig Konsulent for innovation og digital transformation h.aissaoui@matrix-gmbh.de

Mohamed Ayoub Aissaoui

Socialvidenskabelig Konsulent for innovation og digital transformation a.aissaoui@matrix-gmbh.de

Florian Baar

redaktør
Flytende billede og sociale medier | Teater-, film- og tv-studier MA
0211 - 75707 - 53
baar@matrix-gmbh.de

Dr. Klaus Bömken

Seniorkonsulent | Projektledelse zdi.NRW |
Uddannet fysiker
0211 - 75707 - 28
boemken@matrix-gmbh.de

Jessica Büntig

Konsulent | Mediestyring og økonomi MA
0211 - 75707 - 21
buentig@matrix-gmbh.de

Adriana Cabrera Galindez

Seniorkonsulent | Industrielt design, mediekunst & overfladedesign MFA
0211 - 75707 - 52
cabrera@matrix-gmbh.de

Dr. Anna Czeschik

Seniorkonsulent |
Uddannet fysiker
0211 - 75707 - 41
czeschik@matrix-gmbh.de

Gordon Drabnitzke-Grüten

Rådgiver
Flytende billede & VFX | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 15
grueten@matrix-gmbh.de

Gregor Frankenstein-von der Beeck

leder
0211 - 75707 - 33
frankenstein@matrix-gmbh.de

Farina Grimm

Projektassistent kommunikation & samfund
0211 - 75707 - 24
grimm@matrix-gmbh.de

Christine Low

Projektassistent innovation
0211 - 75707 - 48
nied@matrix-gmbh.de

Angela Giebel

Division ledelse zdi.NRW
0211 - 75707 - 49
giebel@matrix-gmbh.de

Nicole Goertz

Operationel
Ledelse og tjenester |
Salgskvinde til engroshandel og udenrigshandel
0211 - 75707 - 34
goertz@matrix-gmbh.de

Magdalena Hein

medlem af
Ledelse | Projektledelse zdi.NRW |
Kommunikationschef MA
0211 - 75707 - 19
hein@matrix-gmbh.de

Kerstin Helmerdig

medlem af
Ledelse | Videnskabsjournalist MA
0211 - 75707 - 31
helmerdig@matrix-gmbh.de

Marion Henkenjohann

Konsulent |
Kandidat i forretningsadministration
0211 - 75707 - 22
henkenjohann@matrix-gmbh.de

Paula Janecke

Konsulent |
B. Sc. Ortobionik

0211 - 75707 - 26
janecke@matrix-ggmbh.de

Arne Klauke

medlem af
Ledelse |
Kommunikationschef |
Crossmedia Management M.Sc.
0211 - 75707 - 42
klauke@matrix-gmbh.de

Simone Kohlhaas

Operationel
Ledelse og tjenester | Forretningsadministration
B.Sc., kontorist for kontorkommunikation (IHK)
0211 - 75707 - 18
kohlhaas@matrix-gmbh.de

Thomas Kruse

Seniorkonsulent |
Dipl. I Erhvervsadministration
0211 - 75707 - 38
kruse@matrix-gmbh.de

Niels Lichtenthäler

medlem af
Ledelse |
Chef for innovation |
MBA, kandidatingeniør (FH)
0211 - 75707 - 20
lichtenthaeler@matrix-gmbh.de

Guido Lohnherr

Administrerende partner
0211 - 75707 - 32
lohnherr@matrix-gmbh.d

Lara-Madeleine Luska

Konsulent |
Erhvervsadministration BA, event kontorist (IHK)
0211 - 75707 - 37
luska@matrix-gmbh.de

Zsuzsanna Majzik

Seniorkonsulent | Social Manager MA
0211 - 75707 - 55
majzik@matrix-gmbh.de

Fabio Mancarella

Uddannelseschef |
Konsulent for sociale medier | Kfm. F. Marketing kommunikation
0211 - 75707 - 39
mancarella@matrix-gmbh.de

Florian Müller

Trainee sælger til markedskommunikation
0211 - 75707 - 46
mueller@matrix-gmbh.de

Monique Niestroj

Konsulent | Økonomi M.Sc.
0211 - 75707 - 17
niestroj@matrix-gmbh.de

Ceyda Ortabas

Projektassistent kommunikation & marketing
ortabas@matrix-gmbh.de

Viktor Paterok

Leder af it og digitalisering | Business Informatics BA
0211 - 75707 - 29
paterok@matrix-gmbh.de

Karina Pereira Marques

Trainee til kontorledelse
0211 - 75707 - 47
marques@matrix-gmbh.de

Werner Pfeifenroth

Seniorkonsulent |
Skovbrugseksamen, kandidatøkonom
0211 - 75707 - 25
pfeifenroth@matrix-gmbh.de

Dr. Ralph Jürgen Peters

Innovationskonsulent
(Freelancer)
0211 - 75707 - 910
peters@matrix-gmbh.de

Partizipation

Aleksandrina Petrova

Projekthjælp
MINT-netværk zdi.NRW - BSO-MINT
0211 - 75707 - 47
petrova@matrix-gmbh.de

Ludger Reckmann

Landbrugskonsulent
(Freelancer)
0211 - 75707 - 910
reckmann@matrix-gmbh.de

Luisa Rosenow

PR-trainee cross media | Mediestudier MA
0211 - 75707 - 54
rosenow@matrix-gmbh.de

Amal Saidani

Konsulent for innovation |
Landbrugsingeniør
0211 - 75707 - 48
saidani@matrix-gmbh.de

Maurice Seuren

Lærling mediedesignerbillede og lyd | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 56
seuren@matrix-gmbh.de

Marion Sonnenberg

Junior kreativ direktør | Projektdesigner (HWK)
0211 - 75707 - 57
sonnenberg@matrix-gmbh.de

Anne Spaan

Kundestyring og projektassistance innovation
0211 - 75707 - 48
spaan@matrix-gmbh.de

Heinz Stockemann

Konsulent |
Økonomi B.Sc.
0211 - 75707 - 36
stoeckemann@matrix-gmbh.de

Isabell Stollenwerk

Praktikksælger til marketingkommunikation
0211 - 75707 - 45
stollenwerk@matrix-gmbh.de

Dr. Anna Streber

senior konsulent
Gradueret sportsforsker
0211 - 75707 - 12
streber@matrix-gmbh.de

Dr. Ralf-Peter Thürbach

Bestyrelsesformand
0211 - 75707 - 30
thuerbach@matrix-gmbh.de

Nadja Weber

PR-trainee på tværs af medier Tyske studier, litteratur og mediepraksis MA
0211 - 75707 - 43
n.weber@matrix-gmbh.de

Stefanie Weber

Projektassistent medieproduktion | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 44
weber@matrix-gmbh.de

Cornelius Werring

Rådgiver
Innovation og landbrug M.Res. Precision Farming (UK), B.Eng. industriteknik
0173 - 51510 - 23
werring@matrix-gmbh.de

Markus Wien

Systemadministrator |
IT-specialist (systemintegration)
0211 - 75707 - 58
wien@matrix-gmbh.de

Nevin Yilmaz-Karaca

Operativ ledelse og tjenester Kontor for kommunikation på kontoret
0211 - 75707 - 30
yilmaz@matrix-gmbh.de

Yusuf Yilmaz

Operativ ledelse og tjenester Kontordirektør
0211 - 75707 - 23
y.yimaz@matrix-gmbh.de

Ceydas erste Eindrücke bei der matrix

Med os, med os.

At arbejde med matrix er kreativt, produktivt og smidigt. Alle har altid muligheden for at bidrage og indlede nye ideer. Der er ingen hierarkier, men hjemmebagte kager gør det. Vi er forpligtet til selvbestemmelse, deltagelse og bæredygtighed - også i vores job. Vores maksimum er: Værdiskabelse gennem påskønnelse.

Vil du gerne blive en del af holdet? Her kan du finde Jobannoncer.

Bliv en del af holdet

Vi tilbyder:

  • Et team med en vision: Med vores projekter ønsker vi at hjælpe folk med at leve, lære og arbejde mere uafhængigt.
  • En medarbejderorienteret og familievenlig virksomhedskultur.
  • Flade hierarkier og korte beslutningsstier. Intern og ekstern træning.

Vi træner - hjælper med at forme fremtiden

Forme fremtiden - matrixen tackle denne udfordring sammen med sine praktikanter. Vi har brug for unge mennesker, der bringer deres fremtidsorienterede, bæredygtige og kreative ideer til os. Vores vigtigste værktøjer er: selvbestemmelse, deltagelse og deltagelse. Ud over flade hierarkier tilbyder vi frem for alt stor glæde ved forskellige spændende projekter med mange forskellige målgrupper.

Følgende erhverv er i øjeblikket under uddannelse i matrix: Sælgere til markedsføringskommunikation; Kontorledelse kontorister; Mediedesignere billede & lyd.

Vil du gerne blive en del af holdet? Her kan du finde Jobannoncer

Jobannoncer

INITIATIVE ANSØGERE (M / F / D)
  • Leder du efter værdiskabende projekter?
  • Er du interesseret i spændende fremtidige emner?

Så ser vi frem til din initiativansøgning.

Interesse?

Send dine komplette ansøgningsdokumenter med en mulig startdato via e-mail til:
Nevin Yilmaz-Karaca yilmaz@matrix-gmbh.de

FULL STACK-UDVIKLER TIL LAMPE (M / F / D) på fuld / deltid

Dine opgaver

  • Programmering af WordPress-hjemmesider (destinationssider og kampagnesider, virksomhedswebsted).
  • Valg, tilpasning og programmering af egnet WP-plugins, temaer og tilføjelsesprogrammer.
  • Overholdelse af sikkerhedskrav og overholdelse i hver projektfase.
  • Vedligeholdelse og tilpasning af vores WordPress-hjemmesider og Linux-serveren
  • Delegering og styring af vores servicekontrakter
  • Vejledning / kvalitetssikring af vores webprojekter

Den primære opgave for den stilling, der skal udfyldes, er udviklingen af ​​websteder til WordPress. På den ene side for vores værdiskabende projekterpå den anden side for de egne produktsider og webstedet. Som webudvikler vil du arbejde tæt sammen med projektholdene og matrixkommunikation.

Du har det med dig

  • Erhvervsuddannelse / universitetsgrad eller erhvervserfaring i it-branchen.
  • Kandidater og karriereudvekslere med relevant erhvervserfaring er meget velkomne.
  • Du nyder at implementere udfordrende indholdsprojekter baseret på WordPress, for eksempel. For at gøre dette har du den nødvendige viden om at udvikle med PHP 7.
  • Du har allerede udviklet plug-ins, add-ins og temaer og er bekendt med WordPress-kodningsstandarderne.
  • Erfaring med web frontend-udvikling er ønskelig (HTML, CSS og JavaScript).
  • Håndtering af Git-versioneret arbejde.
  • Linux-viden og vedligeholdelse af webapplikationsservere.
  • Dejligt at have: Kendskab til Docker og containere i Microsoft Azure.
  • Indholdsrelateret og personlig pålidelighed, kommunikation og organisatoriske færdigheder.
  • Kreativitet, engagement og holdånd.
  • Nyd arbejde med målgruppen for unge.

Vi bringer det med os

  • En arbejdsplads med en række forskellige opgaver, som du arbejder uafhængigt af.
  • Hjemmekontor og fleksibel arbejdstid.
  • Socialt og økonomisk relevante projekter.
  • En medarbejderorienteret og familievenlig virksomhedskultur i en ejerstyret kommunikations- og konsulentvirksomhed.

Interesse?

Send dine komplette ansøgningsdokumenter med en mulig Startdato, referencer og en forventet løn pr. e-mail til:
Viktor Paterok udvikler@matrix-gmbh.de

UDDANNELSE TIL KONTORSTYRING (M / F / D)

Vi leder efter en person med stærke kommunikationsevner, der bringer meget glæde og engagement i vores projekter og støtter vores team fra bunden.

Dybdegående kvalifikationsområder: også markedsføring og salg
PR og event management

Hvad du kan forvente af os:

  • Marketing (målgruppeanalyse, platformanalyse, konceptudvikling)
  • Event management (organisering og implementering digital og analog, udvikling af nye koncepter)
  • Presse (nyhedsbrev, pressemeddelelser, vedligeholdelse af hjemmesiden)
  • Kundeservice (kommunikation, akkompagnement til aftaler)
  • Sociale medier (indholdsplanlægning og oprettelse, community management, community building)
  • generel kontororganisation (organisation, regnskab)
  • Projektarbejde og forskning

Du tager dette med dig:

  • Abitur eller avanceret teknisk adgangskvalifikation, også for dem, der er droppet fra universitetet
  • Kommunikation talent
  • Kreativitet og holdånd
  • Tilknytning til sociale medier og andre kommunikationskanaler
  • Tolerance og åbenhed
  • serviceorientering
  • Nyd at arbejde med mennesker
  • Kendskab til Microsoft Office
  • Talent i at håndtere tal

Vi har med os:

  • Socialt og økonomisk relevante projekter
  • Motiverede kolleger, der er ved din side med ord og gerninger
  • Et varieret lærlingeuddannelse med mange spændende projekter
  • En medarbejderorienteret og familievenlig virksomhedskultur i et ejerstyret kommunikations- og konsulentfirma

Interesse?

Send dine komplette ansøgningsdokumenter til
Fabio Mancarella: mancarella@matrix-gmbh.de

UDDANNELSE TIL / FOR HANDKVINDEN / MAND TIL MARKEDSFØRINGSKOMMUNIKATION (M / F / D)

Vi leder efter nogen, der har gode kommunikationsevner, og som er entusiastiske og engagerede i
bringer vores projekter ind og støtter vores team fra bunden.

Hvad du kan forvente af os:

  • Marketing (målgruppeanalyse, platformanalyse, trendovervågning, konceptudvikling)
  • Kundeservice (kommunikation, akkompagnement til aftaler)
  • Kommunikation (fx indholdsplanlægning og oprettelse, vedligeholdelse af websteder)
  • Event management (organisering og implementering, udvikling af nye koncepter, digital
    og analog)
  • generel kontororganisation (organisation, regnskab)
  • Projektarbejde og forskning

Mere konkret? Dine hovedopgaver findes i sammenhæng med opgaven som et regionalt kontor
zdi igen (www.zdi-portal.de). Dette inkluderer støtte fra projektledelse og
Regionale konsulenter, observation af tendenser og udvikling inden for STEM-finansiering samt støtte fra zdi-netværk og zdi-studerendes laboratorier i NRW.

Du vil hurtigt blive integreret i alle operationelle processer og være i stand til at gøre det efter kort tid
påtage sig selvstændigt arbejde.

Du tager dette med dig:

  • Abitur eller avanceret teknisk adgangskvalifikation, også for dem, der er droppet fra universitetet
  • gode kommunikationsevner / glæde ved at skrive
  • Kreativitet og holdånd
  • Tolerance og åbenhed
  • serviceorientering
  • Nyd at arbejde med unge mennesker
  • Kendskab til Microsoft Office

Vi har med os:

  • Socialt og økonomisk relevante projekter
  • Motiverede kolleger, der altid er ved din side med råd og handling
  • Et varieret lærlingeuddannelse med mange spændende projekter
  • En medarbejderorienteret og familievenlig virksomhedskultur i en
    ejerstyret kommunikations- og konsulentfirma

Interesse?

Send dine komplette ansøgningsdokumenter til
Fabio Mancarella: mancarella@matrix-gmbh.de

Kolonne

Kolonne