om oss

Teamet och jobbannonserna


Arbeta oberoende.

Fysiker, händelseexperter, journalister och produktdesigners samarbetar med oss ​​tillsammans med ekonomer för att utveckla individuella lösningar för dina problem. En positiv arbetsmiljö är nyckeln till kreativitet och engagemang - så att vi kan uppnå bästa resultat för våra kunder. Dessutom tränar vi regelbundet inom olika områden för att främja nästa generation.

Youtube

Genom att ladda ner videon accepterar du integritetspolicyn på YouTube.
ta reda på mer

Ladda video

Team

Hala Aissaoui

Socialvetare | Konsult för innovation och digital transformation h.aissaoui@matrix-gmbh.de

Mohamed Ayoub Aissaoui

Socialvetare | Konsult för innovation och digital transformation a.aissaoui@matrix-gmbh.de

Florian Baar

redaktör
Moving Image & Social Media | Teater-, film- och tv-studier MA
0211 - 75707 - 53
baar@matrix-gmbh.de

Dr. Klaus Bömken

Seniorkonsult | Projektledning zdi.NRW |
Doktorandfysiker
0211 - 75707 - 28
boemken@matrix-gmbh.de

Jessica Büntig

Konsult | Media Management & Economics MA
0211 - 75707 - 21
buentig@matrix-gmbh.de

Adriana Cabrera Galindez

Seniorkonsult | Industriell design, mediekonst och ytdesign MFA
0211 - 75707 - 52
cabrera@matrix-gmbh.de

Dr. Anna Czeschik

Seniorkonsult |
Doktorandfysiker
0211 - 75707 - 41
czeschik@matrix-gmbh.de

Gordon Drabnitzke-Grüten

Konsult
Moving image & VFX | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 15
grueten@matrix-gmbh.de

Gregor Frankenstein-von der Beeck

chef
0211 - 75707 - 33
frankenstein@matrix-gmbh.de

Farina Grimm

Projektstöd kommunikation & community
0211 - 75707 - 24
grimm@matrix-gmbh.de

Christine Low

Projektassistent innovation
0211 - 75707 - 48
nied@matrix-gmbh.de

Nicole Goertz

Operativ
Management & tjänster |
Försäljare för grossist- och utrikeshandeln
0211 - 75707 - 34
goertz@matrix-gmbh.de

Magdalena Hein

medlem i
Hantering | Projektledning zdi.NRW |
Kommunikationschef MA
0211 - 75707 - 19
hein@matrix-gmbh.de

Kerstin Helmerdig

medlem i
Hantering | Vetenskapsjournalist MA
0211 - 75707 - 31
helmerdig@matrix-gmbh.de

Marion Henkenjohann

Konsult |
Graduate i företagsekonomi
0211 - 75707 - 22
henkenjohann@matrix-gmbh.de

Arne Klauke

medlem i
Hantering |
Kommunikationschef |
Crossmedia Management M.Sc.
0211 - 75707 - 42
klauke@matrix-gmbh.de

Simone Kohlhaas

Operativ
Management & Services | Företagsadministration
B.Sc., kontorist för kontorkommunikation (IHK)
0211 - 75707 - 18
kohlhaas@matrix-gmbh.de

Thomas Kruse

Seniorkonsult |
Dipl. I företagsekonomi
0211 - 75707 - 38
kruse@matrix-gmbh.de

Niels Lichtenthäler

medlem i
Hantering |
Chef för innovation |
MBA, civilingenjör (FH)
0211 - 75707 - 20
lichtenthaeler@matrix-gmbh.de

Guido Lohnherr

Hantera partner
0211 - 75707 - 32
lohnherr@matrix-gmbh.de

Lara-Madeleine Luska

Konsult |
Företagsekonomi BA, evenemangskontor (IHK)
0211 - 75707 - 37
luska@matrix-gmbh.de

Zsuzsanna Majzik

Seniorkonsult | Social Manager MA
0211 - 75707 - 55
majzik@matrix-gmbh.de

Fabio Mancarella

Utbildningsansvarig |
Social Media Consultant | Kfm F. Marknadskommunikation
0211 - 75707 - 39
mancarella@matrix-gmbh.de

Pauline Marquardt

Projektstöd
MINT-nätverk zdi.NRW
0211 - 75707 - 25
marquardt@matrix-gmbh.de

Florian Müller

Praktikförsäljare för marknadskommunikation
0211 - 75707 - 46
mueller@matrix-gmbh.de

Monique Niestroj

Konsult | Ekonom B.Sc.
0211 - 75707 - 17
niestroj@matrix-gmbh.de

Ceyda Ortabas

Projektassistent kommunikation & marknadsföring
ortabas@matrix-gmbh.de

Viktor Paterok

Chef för IT & digitalisering | Företagsinformatik BA
0211 - 75707 - 29
paterok@matrix-gmbh.de

Karina Pereira Marques

Trainee för kontorshantering
0211 - 75707 - 47
marques@matrix-gmbh.de

Werner Pfeifenroth

Seniorkonsult |
Skogsnäringenjör, civilekonom
0211 - 75707 - 25
pfeifenroth@matrix-gmbh.de

Dr. Ralph Jürgen Peters

Innovationskonsult
(frilansare)
0211 - 75707 - 910
peters@matrix-gmbh.de

Aleksandrina Petrova

Projektstöd
MINT-nätverk zdi.NRW - BSO-MINT
0211 - 75707 - 47
petrova@matrix-gmbh.de

deltagande

Ludger Reckmann

Jordbrukskonsult
(frilansare)
0211 - 75707 - 910
reckmann@matrix-gmbh.de

Luisa Rosenow

PR-trainee cross media | Media Studies MA
0211 - 75707 - 54
rosenow@matrix-gmbh.de

Amal Saidani

Konsult för innovation |
Lantbruksingenjör
0211 - 75707 - 48
saidani@matrix-gmbh.de

Maurice Seuren

Lärling media designer image & sound | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 56
seuren@matrix-gmbh.de

Marion Sonnenberg

Junior Creative Director | Projektdesigner (HWK)
0211 - 75707 - 57
sonnenberg@matrix-gmbh.de

Anne Spaan

Kundhantering & projektstöd innovation
0211 - 75707 - 48
spaan@matrix-gmbh.de

Heinz Stockemann

Konsult |
Ekonomi B.Sc.
0211 - 75707 - 36
stoeckemann@matrix-gmbh.de

Isabell Stollenwerk

Praktikförsäljare för marknadskommunikation
0211 - 75707 - 45
stollenwerk@matrix-gmbh.de

Dr. Ralf-Peter Thürbach

Styrelseordförande
0211 - 75707 - 30
thuerbach@matrix-gmbh.de

Nadja Weber

PR-trainee cross media | German Studies, Literature & Media Practice MA
0211 - 75707 - 43
n.weber@matrix-gmbh.de

Stefanie Weber

Projektassistent medieproduktion | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 44
weber@matrix-gmbh.de

Cornelius Werring

Konsult
Innovation och jordbruk | M.Res. Precision Farming (UK), B.Eng. Industriteknik
0173 - 5150 - 23
werring@matrix-gmbh.de

Markus Wien

Systemadministratör |
IT-specialist (systemintegration)
0211 - 75707 - 58
wien@matrix-gmbh.de

Nevin Yilmaz-Karaca

Operations Management & Services | Kontorist för kontorskommunikation
0211 - 75707 - 30
yilmaz@matrix-gmbh.de

Yusuf Yilmaz

Operations Management & Services | Kontorsledningsansvarig
0211 - 75707 - 23
y.yimaz@matrix-gmbh.de

Ceydas första intryck på matrisen

Med oss, med oss.

Att arbeta på matris är kreativt, produktivt och smidigt. Alla har alltid möjlighet att bidra och initiera nya idéer. Det finns inga hierarkier, men hembakade kakor gör det. Vi är engagerade i självbestämmande, deltagande och hållbarhet - också i vårt jobb. Vårt högsta är: Värdeskapande genom uppskattning.

Vill du bli en del av teamet? Klicka här för Jobbannonser.

Bli en del av laget

Vi erbjuder:

  • Ett team med en vision: Med våra projekt vill vi hjälpa människor att leva, lära sig och arbeta mer självständigt.
  • En anställdsorienterad och familjevänlig företagskultur.
  • Plana hierarkier och korta beslutsvägar. Intern och extern utbildning.

Vi tränar - hjälper till att forma framtiden

Forma framtiden - matrisen hanterar denna utmaning tillsammans med sina praktikanter. Vi behöver ungdomar som tar med sig sina framtidsinriktade, hållbara och kreativa idéer till oss. Våra viktigaste verktyg är: självbestämmande, deltagande och deltagande. Förutom platta hierarkier erbjuder vi framför allt stort nöje i olika spännande projekt med många olika målgrupper.

Följande yrken utbildas för närvarande i matris: säljare för marknadskommunikation; Kontorsledare; Mediedesigners bild & ljud.

Vill du bli en del av teamet? Klicka här för Jobbannonser

Jobbannonser

INITIATIVA ANSÖKARE (M / F / D)
  • Letar du efter mervärde-projekt?
  • Är du intresserad av spännande framtida ämnen?

Då ser vi fram emot din initiativansökan.

Intresserad?

Skicka dina kompletta ansökningsdokument med ett möjligt startdatum per e-post till:
Nevin Yilmaz-Karaca yilmaz@matrix-gmbh.de

FULL STACK-UTVECKLARE FÖR LAMP (M / F / D) på heltid / deltid

Dina uppgifter

  • Programmering av WordPress-hemsidor (målsidor och kampanjsidor, företagets webbplats).
  • Val, anpassning och programmering av lämpliga WP-plugins, teman och tillägg.
  • Följande säkerhetskrav och efterlevnad i varje projektfas.
  • Underhåll och anpassning av våra WordPress-hemsidor och webb-Linux-servern
  • Delegering och hantering av våra serviceavtal
  • Vägledning / kvalitetssäkring av våra webbprojekt

Den huvudsakliga uppgiften för den position som ska fyllas är utvecklingen av webbplatser för WordPress. Å ena sidan för vår värdeskapande projektå andra sidan för de egna produktsidorna och webbplatsen. Som webbutvecklare kommer du att arbeta nära projektgrupperna och matriskommunikation.

Du tar det med dig

  • Yrkesutbildning / universitetsgrad eller arbetslivserfarenhet inom IT-branschen.
  • Avhopp och karriärväxlare med relevant yrkeserfarenhet är mycket välkomna.
  • Du gillar till exempel att implementera krävande innehållsprojekt baserade på WordPress. För att göra detta har du den nödvändiga kunskapen om att utvecklas med PHP 7.
  • Du har redan utvecklat plug-ins, tillägg och teman och känner till WordPress-kodningsstandarderna.
  • Erfarenhet av utveckling av webbfronten är önskvärt (HTML, CSS och JavaScript).
  • Att hantera Git-versionerat arbete.
  • Linux-kunskap och underhåll av webbapplikationsserver.
  • Trevligt att ha: kunskap om Docker och containrar i Microsoft Azure.
  • Innehållsrelaterad och personlig tillförlitlighet, kommunikations- och organisationsfärdigheter.
  • Kreativitet, engagemang & laganda.
  • Njut av arbetet för målgruppen ungdomar.

Vi tar det med oss

  • En arbetsplats med olika uppgifter som du arbetar självständigt.
  • Hemmakontor och flexibel arbetstid.
  • Socialt och ekonomiskt relevanta projekt.
  • En anställdsorienterad och familjevänlig företagskultur i ett ägarstyrt kommunikations- och konsultföretag.

Intresserad?

Skicka dina kompletta ansökningsdokument med ett möjligt Startdatum, referenser och en förväntad lön per e-post till:
Viktor Paterok utvecklare@matrix-gmbh.de

JUNIOR CONSULTANT (M / F / D) INNOVATION CONSULTING, FOKUS PÅ PRODUKTUTVECKLING

Det ideella systerföretagsmatrisen gGmbH letar efter:

Juniorkonsult (M / F / D) inom innovationsrådgivning med fokus på produktutveckling
Heltid / deltid

Här går det till vakans.

KONSULT (/ M / F / D) NÄTVERKSUTVECKLING OCH DELTAGANDE PROCESSER

Uppgiften

  • När det gäller innehåll är ditt fokus på utvecklingen av tväravdelningsnätverk och utvecklingen av socio-rumsliga begrepp baserat på deltagande aspekter.
  • Du bör ha yrkeserfarenhet inom områden som socialt arbete, inkludering och / eller folkhälsa.
  • Som medlem i vårt team kommer du att arbeta självständigt och ansvarsfullt för kunden.
  • Du kompletterar vårt flerprofessionella team och bidrar aktivt till vidareutvecklingen av våra konsultmetoder - även genom dina egna impulser.

Vi arbetar tryggt och kompetent med våra kunder, till exempel med deltagande och hållbara nätverkskoncept (t.ex. i kommunala eller regionala sammanhang) och stöder dem i tillhörande processer. Våra kundgrupper inkluderar kommuner och myndigheter, andra institutionella sponsorer samt välkända aktörer som Aktion Mensch eV och Federal Center for Health Education (BZgA). Våra professionella arbetsprinciper härrör från deltagande och tvärvetenskapligt samarbete som grund för effektiva resultat. Process och strukturell kvalitet har högsta prioritet för oss. Tillämpning och vidareutveckling av våra metodprinciper förväntas.

din profil

  • Yrkeserfarenhet och livserfarenhet, särskilt inom områdena nätverkande, socialt arbete och / eller (social situation-relaterad) hälsofrämjande.
  • Hantering av kunder från välfärds-, folkhälso- och / eller offentlig förvaltning bör praktiseras.
  • Du har en hög nivå av självorganisation.
  • Att arbeta i ett team uppfyller dig.
  • De delar vår glädje i socialt relevanta projekt som stöder människor i deras självbestämda deltagande.
  • Du gillar tvärvetenskapligt arbete och gemensam resultatutveckling med många olika människor.
  • Du har ett starkt strategiskt tänkande och en säker instinkt i att hantera människor.
  • Dina metodiska färdigheter i projektplanering, moderering och presentation är mycket bra i teori och praktik.
  • Du är öppen för nya idéer och anser att professionell och personlig utveckling är en självklarhet.

Vi tar det med oss

  • En arbetsplats med olika uppgifter som du arbetar självständigt.
  • Hemmakontor och flexibel arbetstid.
  • Socialt och ekonomiskt relevanta projekt.
  • En anställdsorienterad och familjevänlig företagskultur i ett ägarstyrt kommunikations- och konsultföretag.

Intresserad?

Skicka dina kompletta ansökningsdokument med ett möjligt Startdatum, referenser och en förväntad lön per e-post till:
Thomas Kruse: kruse@matrix-gmbh.de

Kolumn

Kolumn