om oss

Teamet och jobbannonserna


Arbeta oberoende.

Fysiker, händelseexperter, journalister och produktdesigners samarbetar med oss ​​tillsammans med ekonomer för att utveckla individuella lösningar för dina problem. En positiv arbetsmiljö är nyckeln till kreativitet och engagemang - så att vi kan uppnå bästa resultat för våra kunder. Dessutom tränar vi regelbundet inom olika områden för att främja nästa generation.

matrix är ett ägardrivet, oberoende serviceföretag med huvudkontor i Schloss Elbroich i Düsseldorf och andra platser i Oelde i Westfalen, i Marienmünster och Tunisien.

Youtube

Genom att ladda ner videon accepterar du integritetspolicyn på YouTube.
ta reda på mer

Ladda video

Team

Hala Aissaoui

Socialvetare | Konsult för innovation och digital transformation h.aissaoui@matrix-gmbh.de

Mohamed Ayoub Aissaoui

Socialvetare | Konsult för innovation och digital transformation a.aissaoui@matrix-gmbh.de

Florian Baar

redaktör
Rörlig bild och sociala medier | Teater-, film- och tv-studier MA
0211 - 75707 - 53
baar@matrix-gmbh.de

Dr. Klaus Bömken

Seniorkonsult | Projektledning zdi.NRW |
Doktorandfysiker
0211 - 75707 - 28
boemken@matrix-gmbh.de

Jessica Büntig

Konsult | Media Management & Economics MA
0211 - 75707 - 21
buentig@matrix-gmbh.de

Adriana Cabrera Galindez

Seniorkonsult | Industriell design, mediekonst & ytdesign MFA
0211 - 75707 - 52
cabrera@matrix-gmbh.de

Dr. Anna Czeschik

Seniorkonsult |
Doktorandfysiker
0211 - 75707 - 41
czeschik@matrix-gmbh.de

Gordon Drabnitzke-Grüten

Konsult
Rörlig bild & VFX | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 15
grueten@matrix-gmbh.de

Gregor Frankenstein-von der Beeck

chef
0211 - 75707 - 33
frankenstein@matrix-gmbh.de

Farina Grimm

Projektassistent kommunikation & gemenskap
0211 - 75707 - 24
grimm@matrix-gmbh.de

Christine Low

Projektassistent innovation
0211 - 75707 - 48
nied@matrix-gmbh.de

Angela Giebel

Division management zdi.NRW
0211 - 75707 - 49
giebel@matrix-gmbh.de

Nicole Goertz

Operativ
Management & tjänster |
Försäljare för grossist- och utrikeshandel
0211 - 75707 - 34
goertz@matrix-gmbh.de

Magdalena Hein

medlem i
Hantering | Projektledning zdi.NRW |
Kommunikationschef MA
0211 - 75707 - 19
hein@matrix-gmbh.de

Kerstin Helmerdig

medlem i
Hantering | Vetenskapsjournalist MA
0211 - 75707 - 31
helmerdig@matrix-gmbh.de

Marion Henkenjohann

Konsult |
Graduate i företagsekonomi
0211 - 75707 - 22
henkenjohann@matrix-gmbh.de

Paula Janecke

Konsult |
B. Sc. Ortobionik

0211 - 75707 - 26
janecke@matrix-ggmbh.de

Arne Klauke

medlem i
Hantering |
Kommunikationschef |
Crossmedia Management M.Sc.
0211 - 75707 - 42
klauke@matrix-gmbh.de

Simone Kohlhaas

Operativ
Management & tjänster | Företagsadministration
B.Sc., kontorist för kontorkommunikation (IHK)
0211 - 75707 - 18
kohlhaas@matrix-gmbh.de

Thomas Kruse

Seniorkonsult |
Dipl. I företagsekonomi
0211 - 75707 - 38
kruse@matrix-gmbh.de

Niels Lichtenthäler

medlem i
Hantering |
Chef för innovation |
MBA, civilingenjör (FH)
0211 - 75707 - 20
lichtenthaeler@matrix-gmbh.de

Guido Lohnherr

Hantera partner
0211 - 75707 - 32
lohnherr@matrix-gmbh.d

Lara-Madeleine Luska

Konsult |
Företagsekonomi BA, evenemangskontor (IHK)
0211 - 75707 - 37
luska@matrix-gmbh.de

Zsuzsanna Majzik

Seniorkonsult | Social Manager MA
0211 - 75707 - 55
majzik@matrix-gmbh.de

Fabio Mancarella

Utbildningsansvarig |
Social Media Consultant | Kfm F. Marknadskommunikation
0211 - 75707 - 39
mancarella@matrix-gmbh.de

Florian Müller

Praktikförsäljare för marknadskommunikation
0211 - 75707 - 46
mueller@matrix-gmbh.de

Monique Niestroj

Konsult | Ekonomie Civilingenjör
0211 - 75707 - 17
niestroj@matrix-gmbh.de

Ceyda Ortabas

Projektassistent kommunikation & marknadsföring
ortabas@matrix-gmbh.de

Viktor Paterok

Chef för IT och digitalisering | Business Informatics BA
0211 - 75707 - 29
paterok@matrix-gmbh.de

Karina Pereira Marques

Trainee för kontorshantering
0211 - 75707 - 47
marques@matrix-gmbh.de

Werner Pfeifenroth

Seniorkonsult |
Skogsnäringenjör, civilekonom
0211 - 75707 - 25
pfeifenroth@matrix-gmbh.de

Dr. Ralph Jürgen Peters

Innovationskonsult
(frilansare)
0211 - 75707 - 910
peters@matrix-gmbh.de

Partizipation

Aleksandrina Petrova

Projektstöd
MINT-nätverk zdi.NRW - BSO-MINT
0211 - 75707 - 47
petrova@matrix-gmbh.de

Ludger Reckmann

Jordbrukskonsult
(frilansare)
0211 - 75707 - 910
reckmann@matrix-gmbh.de

Luisa Rosenow

PR-trainee cross media | Media Studies MA
0211 - 75707 - 54
rosenow@matrix-gmbh.de

Amal Saidani

Konsult för innovation |
Lantbruksingenjör
0211 - 75707 - 48
saidani@matrix-gmbh.de

Maurice Seuren

Lärling mediedesigners bild och ljud | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 56
seuren@matrix-gmbh.de

Marion Sonnenberg

Junior Creative Director | Projektdesigner (HWK)
0211 - 75707 - 57
sonnenberg@matrix-gmbh.de

Anne Spaan

Kundhantering och innovativ projektassistans
0211 - 75707 - 48
spaan@matrix-gmbh.de

Heinz Stockemann

Konsult |
Ekonomi B.Sc.
0211 - 75707 - 36
stoeckemann@matrix-gmbh.de

Isabell Stollenwerk

Praktikförsäljare för marknadskommunikation
0211 - 75707 - 45
stollenwerk@matrix-gmbh.de

Dr. Anna Streber

Seniorkonsult
Examen idrottsvetare
0211 - 75707 - 12
streber@matrix-gmbh.de

Dr. Ralf-Peter Thürbach

Styrelseordförande
0211 - 75707 - 30
thuerbach@matrix-gmbh.de

Nadja Weber

PR-trainee tvärmedia German Studies, Literature & Media Practice MA
0211 - 75707 - 43
n.weber@matrix-gmbh.de

Stefanie Weber

Projektassistent medieproduktion | Designassistent (GTA)
0211 - 75707 - 44
weber@matrix-gmbh.de

Cornelius Werring

Konsult
Innovation och jordbruk M.Res. Precision Farming (UK), B.Eng. Industriteknik
0173 - 51510 - 23
werring@matrix-gmbh.de

Markus Wien

Systemadministratör |
IT-specialist (systemintegration)
0211 - 75707 - 58
wien@matrix-gmbh.de

Nevin Yilmaz-Karaca

Operativ ledning och tjänster | Kontorist för kontorskommunikation
0211 - 75707 - 30
yilmaz@matrix-gmbh.de

Yusuf Yilmaz

Operativ ledning och tjänster | Kontorsledare
0211 - 75707 - 23
y.yimaz@matrix-gmbh.de

Ceydas erste Eindrücke bei der matrix

Med oss, med oss.

Att arbeta på matris är kreativt, produktivt och smidigt. Alla har alltid möjlighet att bidra och initiera nya idéer. Det finns inga hierarkier, men hembakade kakor gör det. Vi är engagerade i självbestämmande, deltagande och hållbarhet - också i vårt jobb. Vårt högsta är: Värdeskapande genom uppskattning.

Vill du bli en del av teamet? Klicka här för Jobbannonser.

Bli en del av laget

Vi erbjuder:

  • Ett team med en vision: Med våra projekt vill vi hjälpa människor att leva, lära sig och arbeta mer självständigt.
  • En anställdsorienterad och familjevänlig företagskultur.
  • Plana hierarkier och korta beslutsvägar. Intern och extern utbildning.

Vi tränar - hjälper till att forma framtiden

Forma framtiden - matrisen hanterar denna utmaning tillsammans med sina praktikanter. Vi behöver ungdomar som tar med sig sina framtidsinriktade, hållbara och kreativa idéer till oss. Våra viktigaste verktyg är: självbestämmande, deltagande och deltagande. Förutom platta hierarkier erbjuder vi framför allt stort nöje i olika spännande projekt med många olika målgrupper.

Följande yrken utbildas för närvarande vid matrisen: Säljare för marknadsföringskommunikation; Kontorsadministratörer Mediedesigners bild & ljud.

Vill du bli en del av teamet? Klicka här för Jobbannonser

Jobbannonser

INITIATIVA ANSÖKARE (M / F / D)
  • Letar du efter mervärde-projekt?
  • Är du intresserad av spännande framtida ämnen?

Då ser vi fram emot din initiativansökan.

Intresserad?

Skicka dina kompletta ansökningsdokument med ett möjligt startdatum per e-post till:
Nevin Yilmaz-Karaca yilmaz@matrix-gmbh.de

FULL STACK-UTVECKLARE FÖR LAMP (M / F / D) på heltid / deltid

Dina uppgifter

  • Programmering av WordPress-hemsidor (målsidor och kampanjsidor, företagets webbplats).
  • Val, anpassning och programmering av lämpliga WP-plugins, teman och tillägg.
  • Följande säkerhetskrav och efterlevnad i varje projektfas.
  • Underhåll och anpassning av våra WordPress-hemsidor och webb-Linux-servern
  • Delegering och hantering av våra serviceavtal
  • Vägledning / kvalitetssäkring av våra webbprojekt

Den huvudsakliga uppgiften för den position som ska fyllas är utvecklingen av webbplatser för WordPress. Å ena sidan för vår värdeskapande projektå andra sidan för de egna produktsidorna och webbplatsen. Som webbutvecklare kommer du att arbeta nära projektgrupperna och matriskommunikation.

Du tar det med dig

  • Yrkesutbildning / universitetsgrad eller arbetslivserfarenhet inom IT-branschen.
  • Avhopp och karriärväxlare med relevant yrkeserfarenhet är mycket välkomna.
  • Du gillar till exempel att implementera krävande innehållsprojekt baserade på WordPress. För att göra detta har du den nödvändiga kunskapen om att utvecklas med PHP 7.
  • Du har redan utvecklat plug-ins, tillägg och teman och känner till WordPress-kodningsstandarderna.
  • Erfarenhet av utveckling av webbfronten är önskvärt (HTML, CSS och JavaScript).
  • Att hantera Git-versionerat arbete.
  • Linux-kunskap och underhåll av webbapplikationsserver.
  • Trevligt att ha: kunskap om Docker och containrar i Microsoft Azure.
  • Innehållsrelaterad och personlig tillförlitlighet, kommunikations- och organisationsfärdigheter.
  • Kreativitet, engagemang och laganda.
  • Njut av arbetet för målgruppen ungdomar.

Vi tar det med oss

  • En arbetsplats med olika uppgifter som du arbetar självständigt.
  • Hemmakontor och flexibel arbetstid.
  • Socialt och ekonomiskt relevanta projekt.
  • En anställdsorienterad och familjevänlig företagskultur i ett ägarstyrt kommunikations- och konsultföretag.

Intresserad?

Skicka dina kompletta ansökningsdokument med ett möjligt Startdatum, referenser och en förväntad lön per e-post till:
Viktor Paterok utvecklare@matrix-gmbh.de

LÄRARE FÖR KONTORHANTERING (M / F / D)

Vi letar efter en person med stark kommunikationsförmåga, som ger mycket glädje och engagemang i våra projekt och stöder vårt team från grunden.

Fördjupade kvalifikationsområden: marknadsföring och försäljning också
PR och evenemangshantering

Vad du kan förvänta dig av oss:

  • Marknadsföring (målgruppsanalys, plattformsanalys, konceptutveckling)
  • Event management (organisation och implementering digital och analog, utveckling av nya koncept)
  • Press (nyhetsbrev, pressmeddelanden, underhåll av webbplatsen)
  • Kundvård (kommunikation, ackompanjemang till möten)
  • Sociala medier (innehållsplanering och skapande, community management, community building)
  • allmänt kontor (organisation, redovisning)
  • Projektarbete och forskning

Du tar med dig detta:

  • Abitur eller avancerad teknisk högskoleexamen, även för dem som har avbrutit universitetet
  • Kommunikation talang
  • Kreativitet och laganda
  • Tillhörighet till sociala medier och andra kommunikationskanaler
  • Tolerans och öppenhet
  • Tjänsteorientering
  • Njut av att arbeta med människor
  • Kunskap om Microsoft Office
  • Talang för att hantera siffror

Vi tar med oss:

  • Socialt och ekonomiskt relevanta projekt
  • Motiverade kollegor som står vid din sida med ord och gärningar
  • En varierad lärlingsplats med många spännande projekt
  • En medarbetarorienterad och familjevänlig företagskultur i ett ägardrivet kommunikations- och konsultföretag

Intresserad?

Skicka dina fullständiga ansökningsdokument via e-post till
Fabio Mancarella: mancarella@matrix-gmbh.de

TRÄNARE FÖR / FÖR KÖPARE FÖR MARKNADSFÖRKOMMUNIKATION

Vi letar efter en person med stark kommunikationsförmåga, som är entusiastisk och engagerad i
tar in våra projekt och stöder vårt team från grunden.

Vad du kan förvänta dig av oss:

  • Marknadsföring (målgruppsanalys, plattformsanalys, trendövervakning, konceptutveckling)
  • Kundvård (kommunikation, ackompanjemang till möten)
  • Kommunikation (t.ex. innehållsplanering och -skapande, webbplatsunderhåll)
  • Event management (organisation och implementering, utveckling av nya koncept, digital
    och analog)
  • allmänt kontor (organisation, redovisning)
  • Projektarbete och forskning

Mer konkret? Dina huvuduppgifter kommer att hittas i samband med uppdraget som regionkontor
zdi igen (www.zdi-portal.de). Detta inkluderar stöd från projektledning och
Regionala konsulter, observation av trender och utveckling inom området MINT-finansiering samt stöd från zdi-nätverk och zdi studentlaboratorier i NRW.

Du kommer snabbt att integreras i alla operativa processer och kommer att kunna göra det efter en kort tid
ta självständigt arbete.

Du tar med dig detta:

  • Abitur eller avancerad teknisk högskoleexamen, även för dem som har avbrutit universitetet
  • god kommunikationsförmåga / tycker om att skriva
  • Kreativitet och laganda
  • Tolerans och öppenhet
  • Tjänsteorientering
  • Njut av att arbeta med ungdomar
  • Kunskap om Microsoft Office

Vi tar med oss:

  • Socialt och ekonomiskt relevanta projekt
  • Motiverade kollegor som alltid är vid din sida med råd och handling
  • En varierad lärlingsplats med många spännande projekt
  • En medarbetarorienterad och familjevänlig företagskultur i ett
    ägardrivet kommunikations- och konsultföretag

Intresserad?

Skicka dina fullständiga ansökningsdokument via e-post till
Fabio Mancarella: mancarella@matrix-gmbh.de

Kolumn

Kolumn